Resusci Anne Blödande ben

Resusci Anne Blödande ben – reservdel för realistisk träning i blödningskontroll och första hjälpen.

16.169,00 kr20.211,25 kr ex. momsink. moms

I lager

- +
Kategorier: Resusci Anne QCPR

Resusci Anne Blödande ben är en specialdel till Resusci Anne-dockor som används för att träna på traumascenarier där blödning behöver hanteras. Benet är utformat för att ge en realistisk träningsupplevelse och kan användas för att öva tryckförband, tourniquet (avsnörande förband) och annan blödningskontroll.

Tillverkad i slitstarkt material är delen byggd för att klara upprepad användning i utbildningsmiljöer. Den är enkel att montera på dockan och ger deltagarna möjlighet att öva både grundläggande och avancerade färdigheter i första hjälpen vid blödande skador.

Resusci Anne Blödande ben är ett värdefullt tillbehör för utbildningscenter, räddningstjänst, sjukvård och militär som vill erbjuda realistisk och effektiv traumaträning.